Wybierz rodzaj łożyska z naszej oferty, aby uzyskać szczegółowy opis.

Łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe są najbardziej rozpowszechnione ze wszystkich typów łożysk. Dostępne są z szerokim asortymentem uszczelek, osłon i pierścieni sprężynujących. Łożyska kulkowe mogą być poddawane obciążeniom poprzecznym, osiowym i mieszanym. Łożyska kulkowe z uszczelkami lub osłonami są standaryzowane. Zawierają wcześniej zaaplikowaną odpowiednią ilość smaru łożyskowego.

Łożyska kulkowe samonastawne

Łożyska samonastawne znajdują zastosowanie głównie w prostych układach, jako łożyska ustalające. Mogą one przenosić obciążenia promieniowe, osiowe i promieniowo-osiowe. Mocowanie tych łożysk do wału odbywa się za pośrednictwem pierścieni mimośrodowych, wkrętów dociskowych lub tulei wciąganych.

Łożyska wrzecionowe (wysokoobrotowe)

Łożyska wrzecionowe (wysokoobrotowe) stosuje się najczęściej w maszynach do obróbki materiałów (tokarki, frezarki itp.). Łożyska wrzecionowe to łożyska skośne o kącie działania 12-30 stopni. Kąt ten ma decydujący wpływ na nośność, sztywność i obroty łożyska.

Łożyska stożkowe

W łożyskach stożkowych, bieżnie pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego oraz elementy toczne zwężają się tak, że płaszczyzny powierzchni bieżni i osie elementów walców spotykają się w jednym punkcie. Łożysko stożkowe może pracować pod połączonym obciążeniem poprzecznym i osiowym. Jeżeli praca ma się odbywać pod obciążeniem poprzecznym lub dwukierunkowym obciążeniem osiowym, para łożysk musi być montowana w pozycji „lico z licem” lub tył z tyłem”.

Łożyska walcowe

Spośród wszystkich łożysk poprzecznych konstrukcja z tym typem elementu tocznego jest najprostsza. Ten typ łożysk ma często zastosowanie w pracy wysokoobrotowej. Łożyska walcowe mają dużą wytrzymałość na obciążenia poprzeczne, gdyż pierścień wewnętrzny, zewnętrzny i elementy toczne pozostają ze sobą w stałej styczności liniowej.

Łożyska baryłkowe

Bieżnie w pierścieniu zewnętrznym łożyska baryłkowego mają kulistą powierzchnię, której środek pokrywa się ze środkiem łożyska. Łożyska baryłkowe są samonastawne i mogą pracować pod umiarkowanym dwukierunkowym obciążeniem osiowym. Ten typ lożysk jest szeroko stosowany w dużych maszynach, gdzie może wystąpić ugięcie wału lub błąd montażowy.

 

Łożyska igiełkowe

Łożysko igiełkowe – to łożysko walcowe o cienkich pierścieniach i z dużą liczbą długich wałeczków, których średnica nie przekracza zwykle 5 mm. Wałeczki takie nazywa się igiełkami. Przy ciągłej pracy i dużych prędkościach stosuje się łożyska z koszykami. Łożyska igiełkowe stosowane są zazwyczaj w mniejszych urządzeniach, które pracują z dużą prędkością obrotową. Specyfiką łożysk igiełkowych jest przenoszenie jedynie obciążenia poprzecznego.

Łożyska wysoko-temperaturowe

Łożyska wysokotemperaturowe stosuje się w silnikach elektrycznych, wentylatorach, w piecach przemysłowych, przemyśle spożywczym i innych. Charakteryzują się one podwyższoną odpornością na pracę w wyższych temperaturach (do 150st.C a nawet 350st.C). Łożyska takie są wypełnione smarem odpornym na wysoką temperaturę.

Łożyska specjalne

Łożyska specjalne charakteryzują się cechami, wyróżniającymi je spośród pozostałych łożysk. Mogą to być łożyska każdego typu, wykonane do zadań specjalnych. Mogą to być wykonania nierdzewne, ze smarem specjalnym (np. przemysł spożywczy), z tworzyw sztucznych i wiele innych.

Łożyska miniaturowe

Łożyska miniaturowe, to najczęściej łożyska kulkowe zwykłe o średnicy zewnętrznej poniżej 9mm. Konstrukcja tych łożysk jest taka jak w zwykłych łożyskach kulkowych.

Łożyska wieńcowe

Łożyska wieńcowe charakteryzują się średnicą wewnętrzną nie mniejszą niż 300mm. Łożyska te są zbudowane z dwóch lub trzech pierścieni, pomiędzy którymi umieszczone są elementy toczne. Są to łożyska przeznaczone do pracy przy niewielkich prędkościach obrotowych. Łożyska te mocuje się bezpośrednio do maszyny za pomocą śrub. Łożyska te mogą być uzębione wewnętrznie lub zewnętrznie.

Łożyska wielkogabarytowe

Łożyska wielkogabarytowe to łożyska różnych typów, o średnicy wewnętrznej większej niż 300mm, podobnie jak łożyska wieńcowe. Stosowane w dużych maszynach przemysłowych i budowlanych.